„Naše byty vás nebudú
stáť pol kráľovstva.“

Ako vybrať správny plot

Aj vy riešite dilemu, aký plot okolo domu a záhrady vybrať? V dnešnej dobe developerských projektov s menšími záhradkami a pri stále obľúbenejšej rádovej výstavbe je výber vhodného plota kľúčový. Musí spĺňať niekoľko dôležitých parametrov, hlavne zabezpečiť súkromie a oddeliť život na záhrade a v dome od zvedavých pohľadov susedov. Samozrejmá je aj bezpečnosť, plot musí byť dostatočne vysoký, aby predstavoval prekážku pre prípadných zlodejov a zároveň zabránil neposlušným domácim miláčikom utiecť. Ak bývate v hlučnom prostredí, tvorí protihlukovú bariéru a v prípade susedstva s poľom, alebo staveniskom je efektívnym pomocníkom pri boji s vysokou prašnosťou.

Ak si kupujete novostavbu je pravdepodobné, že v cene domu plot nemáte vôbec, alebo vám developer vybuduje pletivový plot. Ten je postačujúci ako vymedzenie pozemku a štart v novom bývaní s ním bude jednoduchší ako bez neho, väčšina ľudí však časom začne rozmýšľať nad iným riešením oplotenia. V dnešnej dobe je často využívaný betónový plot z blokov, ktorý je funkčný a ekonomicky nenáročný. Dizajnovo však nepredstavuje to najelegantnejšie riešenie a sú ľudia, ktorým evokuje múry väznice. Na trhu je však množstvo iných možností, ktoré môžu byť náročnejšie časovo aj finančne. Z dlhodobého hľadiska však väčšiu investíciu času, či peňazí nebudete ľutovať.

Drevený plot

Klasika, ktorú všetci poznáme z rozprávok či z babičkinej záhrady. Drevo je veľmi flexibilný materiál čo sa týka dizajnu, môžete si vybrať z množstva tvarov a povrchových úprav. Na plotové dosky sa často používa drevo zo smreku, borovice či smrekovca. V poslednej dobe začínajú byt populárne aj ploty z exotických drevín, ktoré majú dlhšiu trvácnosť, no vašu peňaženku odľahčia o niečo viac. Drevo je prírodný materiál, preto si bude vyžadovať vašu starostlivosť. Plotové dosky je dôležité pravidelne natierať a ochranou proti hnilobe, hmyzu a poveternostným podmienkam. Aj napriek tomu je drevo často favorizované, pretože jeho autentický vzhľad je na nenahraditeľný.

Prírodný plot

Na záhrade chcete hlavne relaxovať a najpríjemnejšiu atmosféru vám vytvorí živý plot. Ako jeho základ môžete zachovať pletivo od developera, ktoré poslúži ako opora pre ťahavé rastliny. Ideálne sú napríklad brečtan popínavý a jeho panašované odrody, zemolez Henryho, bršlen Fortuneov a možno použiť i hlohyňu šarlátovú. Často využívané sú aj rýchlorastúce dreviny ako tuja, cyprus, alebo bambus, ktoré vyrastú niekoľko desiatok centimetrov ročne a tak zahalia záhradku pod rúško súkromia relatívne rýchlo. Ďalšou obľúbenou možnosťou sú kríky, ktoré sa dajú pekne tvarovať a pri správnom vysadení vytvoria nepriehľadnú stenu. Ideálne sú vtáčí zob, bršlen, krušpán, či cezmína.

Gabióny

Zachovanie prírodného prvku pri gabiónových plotoch zabezpečuje okrasné kamenivo, ktorým sa plnia drôtené koše. Najčastejšie sa používajú čadič a žula, no niekedy býva kameň nahrádzaný sklom, keramikou či drevom. Jeho hlavnou výhodou je, že nie ste limitovaní tvarom, ani veľkosťou. To znamená, že bez zbytočných výpočtov a výstavby lešenia  z nich vytvoríte napríklad oblúk či iné tvary. Z gabiónov sa často stavajú aj funkčné prvky v záhrade, vďaka čomu môžete zachovať jednotný dizajn v rámci celej záhradky.

Nebojte sa kombinovať

Gabiónom svedčí kombinácia s drevom aj so zeleňou, preto sa určite nebojte tieto prvky spájať v ľubovoľnom štýle. Pre vytvorenie príjemnej atmosféry pridajte k plotu osvetlenie, ktoré môže byť umiestnené z rôznych uhlov, podľa vašich preferencií. A keď sa predsa len rozhodnete, že základ oplotenia bude z betónových blokov, skúste aspoň jednu stenu plotu nahradiť nejakou variáciou prírodného materiálu. Vaša záhradka tým ožije a budete prekvapení, ako sa pocitovo zväčší.